GYS PK Technik Varta Bosch GYS Energizer Vigor

Údržba autobaterií a trakčních baterií

Autobaterie si zaslouží vaši pravidelnou péči. Nezbytná je kontrola minimálně před zimní sezonou, kdy dostává nejvíc zabrat.

  • kondici autobaterie zjistíte hustoměrem nebo orientačně nasátím trochy elektrolytu, Pokud je čistý, funguje akumulátor bez problémů. Obsahuje-li nečistoty, je to známka zhoršeného stavu baterie.
  • pravidelně si dávejte baterii otestovat do servisu. Speciální měřicí přístroje odhalí také vadný článek akumulátoru či jiný problém. Pouze v servisu také dokážou otestovat dobíjecí soustava auta. Její test probíhá pouze několik minut a měli byste ho absolvovat každý rok.

V pravidelných intervalech je nutné baterii kontrolovat vizuálně a kontrolovat také čistotu baterie

  • udržujte póly a svorky v čistotě bez prachu a koroze.
  • koroze pólů má negativní vliv na výkon baterie, může být bezpečnostním rizikem.
  • pokud zpozorujete korozi, odpojte baterii, uvolněte a odejměte svorky. Korozi odstraňte natřením pólů a svorek slabým roztokem jedlé sody a vody (hydrogenuhličitan sodný).
  • před opětovným připojením svorek naneste antikorozní emulzi (mazivo).

Nezapomínjtje ani na řádné záznamy o údržbě autobaterie, které vám pomohou lépe se zorientovat v aktuálním stavu vašeho akumulátoru.


vykřičník

 

Na závěr jedno upozornění, které by se při péči o autobaterii mělo stát zákonem: za žádných okolností nikdy neodstraňujte pojistný tlakový ventil a nikdy nedolévejte obyčejnou vodu ani vodu z lahve na pití. I ve vymyté lahvi jsou na stěnách stopy cukru, který pak během měsíce akumulátor zničí. Vždy používejte destilovanou vodu.