GYS PK Technik Varta Bosch GYS Energizer Vigor

Jak vybrat autobaterii

 

Při výběru baterie se vždy objeví řada otazníků: Na co se mám zaměřit při nákupu autobaterie či trakční baterie?  Jak poznám, která baterie je ta správná pro můj vůz?

Pokusíme se vám s pomocí několika rychlých tipů výběr nového akumulátoru usnadnit.

Dříve, než se začnete vůbec prohledávat nabídky baterií, pečlivě si přečtěte návod k použití vašeho vozidla. Tam zjistíte základní informace, na jejicž podkladu můžete začít hledat.

Jsou to:

  • Rozměry baterie – velikost baterie, jež je nejvhodnější pro fyzické rozměry vašeho vozidla. Do mnoha vozidel může být použito několik velikostních tříd.
  • Kapacita – udává, kolik proudu baterie schopná dodávat za jednotku času. Čím je větší, tím déle baterie dokáže napájet palubní elektroniku. Pro většinu benzínových motorů stačí kapacita kolem 60Ah, dieselové jsou náročnější – od 70Ah výše.
  • Startovací proud za studena (Cold Cranking Amps) – CCA je kritickým parametrem pro dobrou startovací schopnost baterie. Je to počet ampérů, jež baterie může poskytovat po dobu 30 sekund při teplotě -17,8°C, dokud napětí baterie neklesne na nepoužitelnou úroveň.
  • Rezervní kapacita (RC) – pomáhá napájet elektrický systém vašeho vozidla v případě, že selže alternátor. Určuje, kolik minut může baterie dodávat dostatečnou energii bez poklesu pod minimální úroveň napětí, nutnou pro provoz vašeho vozu.
  • Napětí – drtivá většina osobní vozidel má dnes 12V, ale některá starší (a hlavně veteráni) potřebují 6V baterii.
  • Pólování – umístění kladného pólu (označuje se znaménkem +). Většinou je umístěný vpravo (pak mluvíme o tzv. pravé baterii). Ale především u aut asijské produkce se setkáváme s tzv. levými bateriemi. Opačné pólování autobaterie může být problém, protože kabely jsou v motoru obvykla na míru a nejde pólování zaměnit.

Pro startovací proud za studena a rezervní kapacitu obecně platí, že čím vyšší, tím lepší. Nicméně pokud žijete v zemi s chladným podnebím, je rozhodujícím faktorem při výběru baterie spíše startovací proud za studena. A naopak, bydlíte-li v teplém podnebí, není pro vás výše startovacího proudu směrodatná.


 

Na co se mám zaměřit při nákupu baterie?

 

Jak poznáte, která baterie je ta správná pro Váš vůz? Zde naleznete několik rychlých tipů, jež Vám pomohou baterii správně vybrat.
Přečtěte si návod k použití Vašeho vozidla nebo doporučení výrobce týkající se originálního vybavení a doporučení týkající se následujících aspektů:

 

Velikostní třída baterie – velikost baterie, jež je nejvhodnější pro fyzické rozměry Vašeho vozidla. Do mnoha vozidel může být použito několik velikostních tříd.

 

Startovací proud za studena (Cold Cranking Amps) – CCA je kritickým parametrem pro dobrou startovací schopnost baterie. Je to počet ampérů, jež baterie může poskytovat po dobu 30 sekund při teplotě -17,8°C, dokud napětí baterie neklesne na nepoužitelnou úroveň.

 

Rezervní kapacita (RC) – pomáhá napájet elektrický systém Vašeho vozidla v případě, že selže alternátor. Určuje, kolik minut může baterie dodávat dostatečnou energii bez poklesu pod minimální úroveň napětí, nutnou pro provoz Vašeho vozu.

 

Pro startovací proud za studena a rezervní kapacitu obecně platí: čím vyšší, tím lepší. Nicméně, pokud žijete v zemi s chladným podnebím, je rozhodujícím faktorem při výběru baterie výše startovací proud za studena. A naopak, bydlíte-li v teplém podnebí, není pro Vás výše startovacího proudu za studena příliš důležitá.

 

Pokud hledáte baterii Deep Cycle vhodnou pro použití v lodích nebo obytných vozech, musíte vzít v úvahu také následující aspekty:

 

Typ zařízení, jež má být poháněno
Počet ampérů, jež potřebujete k pohánění zařízení
Počet hodin, během nichž budete zařízení používat

 

Vynásobte ampéry hodinami, abyste určili požadovaný počet ampérhodin.
Odběr proudu zařízení (ampéry) x čas (hodiny) = Ah.

 

Příklad: rybářská loďka
Světla 10 x 5 = 50 
Motor pro rybolov s vlečnými sítěmi 1 x 5 = 5 
Echolokátor 3 x 5 = 15 
Vysílačka 1 x 5 = 5 
Celkem = 75 Ah*

 

*Hledejte baterii, jež dodá požadovaný počet Ah ve stanoveném čase a při daném napětí.

 

Abyste pro jistotu měli určitou rezervu, zvyšte počet Ah o 20 %.